Červenka obecná III – ohrožení a ochrana

Červenka obecná III – ohrožení a ochrana

Červenka obecná III – ohrožení a ochrana

Ohrožení a ochrana červenky obecné

O životě červenky jste si mohli přečíst v předchozích dílech (1. díl, 2. díl).

Čím je však červenka ohrožena? Co můžeme udělat pro tyto krásné ptáčky u nás na zahradě nebo ve městech? To si můžete přečíst v následujícím závěrečném dílu naší série, který se věnuje několika příkladům ohrožení červenky a možnostem její ochrany.

Jaká nebezpečí číhají na červenky?

Jedním z největších nebezpečí pro červenky jsou skleněné plochy – zastávky, protihlukové stěny u křovin a nad vodními toky apod. Červenky žijí při zemi a létají nízko, navíc jsou vcelku agresivní, a pokud vidí svůj odraz ve skle, mohou cíleně zaútočit na skleněnou plochu, na „protivníka“. Byly zaznamenány i případy, kdy se sameček červenky při útocích na domnělého soka doslova umlátil.

Pokud máte ve svém okolí nějakou zastávku, můžete ji ohodnotit v kampani Bezpečné zastávky na adrese: zastávky.birdlife.cz.

Dalším ohrožením je lov. U nás se tito malí ptáčci pro maso neloví, ale např. ve Francii jde o 3. nejčastěji lovený druh pro výrobu specialit. Francouzští lovci každoročně uloví asi půl milionu ptáků, střílejí červenky ve velkém, včetně těch našich.

ČSO na svých stránkách informuje i o mezinárodních peticích pro záchranu ptáků.

Co můžeme pro červenku udělat?

Jak můžeme pomoci července (a nejen jí, ale i dalším ptákům a živým tvorům) třeba na naší zahradě?

V první řadě bychom si měli rozmyslet používání chemie, postřiků, pesticidů a herbicidů apod. Škodíme tím nejen živým tvorům a jejich mláďatům, ale také sami sobě.

Máte-li zahradu bez chemie, pak můžete července prospět třeba hromadou klestí a větví (případně tzv. ptačníkem), nebo výsadbou keřů a živých plotů, tam může najít úkryt a místo pro své hnízdo.

IMG_4144a IMG_0576a IMG_5001a

Vytvořte vhodné zdroje potravy (hmyzu): můžete ponechat trochu vlhké měkké půdy s neshrabaným listím, kompost, suchý kmen nebo pařez, zídku z kamenů, kvetoucí rostliny, bobulovité keře (bez, kalina, hloh, brslen, rybízy…)

TIP pro vás:

Protože nás červenky ze severu již brzy navštíví, připravte se na jejich přílet a obohaťte jim pobyt u nás něčím příjemným. Na zimu jim vytvořte nízko nad zemí nebo na zemi umístěné krmítko se slunečnicí nebo oříšky (ale pozor na místa, kde chodí kočky), lojové koule nebo šišky obalené lojem. A pokud chcete červenky opravdu rozmazlovat, nakupte jim moučné červy :-).

Přeji hodně krásných zážitků s tímto výjimečným drobným ptáčkem a uvítám vaše pozorování a fotografie.

Můžete je posílat na adresu: petra@petrastepankova.cz nebo sdílet na FB Tvoříme s přírodou nebo ve skupině Život na zahradě (ptačí zahrady).

Těším se na vaše příspěvky :-)

S úctou k vám i k přírodě Petra Babča Štěpánková