Červenka obecná II – rodinný život

Červenka obecná II – rodinný život

Červenka obecná II – rodinný život

Červenka obecná a její rodinný život

V předchozím díle o našem oblíbeném pěvci července jsme si povídali o poznávání, potravě a zpěvu. V druhém pokračování se podíváme na to, jakým způsobem si červenky hledají partnera a žijí rodinný život.

Jak si červenky vybírají partnera?

Všechny červenky tráví zimu samy, jednotlivě. V době, kdy jsou omezené potravní zdroje, urputně brání své teritorium.

Teprve na jaře si samičky mohou vybrat partnera a založit rodinu, a to jedním ze tří způsobů: nejčastěji se přestěhuje do teritoria některého samce, méně často spojí své teritorium se samčím sousedem a nejméně častý je případ, kdy si samička počká, až se k ní nějaký samec připojí. Současně se samička snaží zůstat v území, které zná, má tedy omezený výběr.

Samci s většími teritorii se častěji párují, neboť je vetší pravděpodobnost, že jejich území zasahuje do teritoria některé samičky.

Hnízdění a rodinný život

Páry se vytvářejí na jaře a vydrží jen po nezbytně nutnou dobu hnízdění.

Samička oznamuje svou připravenost k páření zvláštním hlasem a samec ji pak musí intenzivně krmit a hlídat, aby si pojistil otcovství mláďat, o která se bude později starat.

Hnízdo staví samička z listí, vláken, kořínků a chlupů, velmi nízko nad zemí (max. do 2 metrů) a pokud možno dobře kryté (využívají děr po vylomených větvích, dutiny a prohlubně v zemi mezi listy a kořeny, v hustých keřích.

Důležité je, aby byla samička při sezení na vejcích nenápadná. V době stavby hnízda a snášení vajec může samička při vyrušení hnízdo zcela opustit, proto je nasnadě opatrnost při kontrole hnízda (pokud tedy hnízdo vůbec najdeme). Po zasednutí na dokončenou snůšku však sedí pevně a odlétá až na poslední chvíli.

P1030966  P1030969

Na vajíčkách sedí první 2 týdny samička, další dva týdny krmí oba rodiče mláďata, po vyvedení se o mláďata stará sameček a samička může začít další snůšku (u nás většinou červenky hnízdí alespoň dvakrát, některé i 3x až 5x za sezónu).

Průměrný počet vajíček je od 7 v prvních snůškách po 4 v pátých snůškách. Průměrně vyvede jeden pár 6-7 mláďat za hnízdní sezonu.

Délka života vyvedených mláďat je ale jen něco málo přes rok. Pokud přežijí první rok, mohou žít několik dalších let. Nejvyšší prokázaný věk je 19 let!

To je úctyhodný věk, nemyslíte?

A co můžete pro červenku udělat vy osobně? To najdete v pokračování. Poslední díl našeho seriálu je věnovaný právě ochraně červenky.

S úctou k vám i k přírodě Petra Babča Štěpánková