Pták roku 2016 – červenka obecná

Pták roku 2016 – červenka obecná

Pták roku 2016 – červenka obecná

Naše oblíbenkyně červenka – Pták roku 2016

V jednom z prvních článků uvedených na mém blogu jsem vám popisovala nádherné zážitky z naší zahrady s jedním z mých oblíbenců – červenkou obecnou. Samozřejmě mám ptačích oblíbenců víc, nejen mezi drobnými pěvci.

Ale červenka má jakési zvláštní postavení, protože nám dělá společnost během zimních měsíců, nebojí se nás a můžeme ji pozorovat úplně zblízka. Ve zbytku roku ji zase tak často nezahlédneme, ráda se v době hnízdění dobře schová a je nenápadná, žije velmi skrytě.

Co je kampaň Pták roku?

Každoročně (už od roku 1992) vyhlašuje Česká ornitologická společnost (ČSO) akci Pták roku. Tato mezi lidmi velmi oblíbená akce či kampaň má za úkol upozornit na zajímavé druhy ptáku žijících kolem nás, vybízí ke sledování a ochraně a snaží se zvýšit zájem veřejnosti o ptactvo a přírodu.

Každý rok vybere ČSO jeden druh, který je Ptákem roku. Předloni jím byl čáp (bílý i černý), vloni potápka černokrká a letos byla vybrána právě červenka obecná (Erithacus rubecula). Více o kampani Pták roku najdete na webu ČSO (www.cso.cz pod záložkou Akce a kampaně).

Červenka národním ptákem Velké Británie

Není náhodou, že je červenka nejoblíbenějším ptákem třeba v Británii. Při hlasování v celostátní anketě o národního ptáka zvítězila právě ona – Robin Redbreast (Robin červenka). Její křestní jméno Robin bylo dokonce převzato i do vědeckého názvosloví, což je naprosto ojedinělé.

Chcete-li se pokochat pěknými kresbami červenky, mrkněte se na několik, které jsem pro vás vybrala na Pinterestu.

 

O tomto krásném a zajímavém pěvci z příbuzenstva slavíků (slovenský název je slávik červienka) bylo již mnohé napsáno. Možná ale neodebíráte ornitologickou literaturu a čtete jen občas se mihnoucí články na internetu nebo Facebooku, proto bych vám ráda červenku trochu přiblížila.

Vybrala jsem pro vás nejzajímavější části z prvního letošního čísla časopisu ČSO Ptačí svět, trochu upravila a nyní vás provedu zajímavým světem a životem Ptáka roku 2016 – červenky obecné.

Úvodní část o potravě a zpěvu červenky najdete tady.

Pokračování o rodinném životě najdete tady.

Závěr o ochraně červenky si můžete přečíst tady.

Přeji příjemné čtení :-).

S úctou k vám i přírodě Petra Babča Štěpánková