Znáte česnek medvědí?

Znáte česnek medvědí?

Znáte česnek medvědí?

Česnek medvědí, latinsky Allium ursinum, lidově česnek lesní, planý, divoký, psí, vlčí, hadík medvědí aj.

Kdo by ho neznal? Časně jarní rostlina listnatých lesů (hlavně lužních, dubohabřin a bučin), příbuzná kuchyňskému česneku, cibuli, pažitce a pórku.

V posledních asi 5 letech jsou různé zájmové weby, internetové i tištěné časopisy a magazíny o zahradách, pro ženy, hobby magazíny a další plné informací o této jarní bylince a jejích prospěšných účincích a obsahových látkách.

Proto jsem dlouho váhala, zda o něm něco psát a podílet se na jeho mohutné popularizaci. Nakonec jsem se rozhodla, že napíšu, trochu jinak než ostatní, možná spíše nepopulárně, a že zmíním i problémy, které se pojí s masovým sběrem oblíbených bylin. A k nim česnek medvědí jistě právem patří.

Díky nadměrné medializaci, kdy je česnek medvědí opěvován jako skoro zázračná bylinka (nejen k očistě těla), se našlo mnoho jedinců, kteří se rozhodli na této rostlince zbohatnout a těžit z její rostoucí obliby. Neváhají a bez rozmyslu ve velkých skupinách pořádají doslova nájezdy do lužních lesů a plení porosty česneku ve velkém. Bohužel ne zrovna bez následků. Tak na mnoha lokalitách (většinou chráněných), kde se česneku dobře daří, po nich zůstává v lesích doslova spoušť. Tito „nájezdníci“ pak listy česneku draze prodávají na farmářských a jiných trzích.

Protože chovám k přírodě velkou úctu a ráda bych, aby se jí naučili i ostatní, chci své čtenáře POPROSIT, aby se při trhání jakýchkoliv rostlin a bylinek v přírodě chovali ohleduplně, s úctou a pokorou k darům, které nám příroda nabízí, a natrhali si vždy jen pro svou vlastní potřebu. A také pokud možno bez ničení podzemních částí, z nichž mohou rostlinky další rok zase vyrůst.

Z celého srdce i za přírodu DĚKUJI :-).

TIP: Pokud máte k přírodě také kladný vztah, neničíte ji, ani nevyrýpáváte podzemní orgány divokých rostlin, abyste si je vypěstovali na vlastní zahrádce, a přesto byste rádi sami pěstovali třeba právě česnek medvědí, mám pro vás dobrou zprávu: Česnek medvědí si můžete snadno vypěstovat ze semínek, která se dají koupit třeba na internetu (oficiálně je nabízí např. firma SEMO, najdete i několik e-shopů s osivy, kde ale cena není vždy příznivá), nebo máte-li v okolí naleziště česneku a chodíte tam na procházky, zkuste vyčkat na správnou dobu a semínka si vlastnoručně nasbírat (tobolky musí být už suché). Třeba se vám podaří přijít včas, jinak si zahrajete na Popelku a budete semínka pracně vybírat z povrchu v okolí rostlin.

Pokud už doma česnek medvědí pěstujete, určitě jste si všimli, že se sám vysemeňuje a krásně množí. I na naší zahradě se mu pěkně ve stínu dobře daří. Posuďte sami:

P1080057a

To byl trochu netradiční úvod. A teď pár slov k vlastní rostlině:

Nechci se tady rozsáhle rozepisovat o mnoha pozitivních účincích, které tento druh jistě má, a také není mým cílem přepisovat množství obsahových látek z učených publikací. Jen bych chtěla upozornit: I takový běžný přírodní lék může u někoho způsobit vážné poškození zdraví! To Vás nechci strašit, ale u bylinek z přírody to tak bývá často, a proto je dobré nic nepřehánět a taky dodržovat určitá pravidla a doporučené dávkování. I česnekem se dá předávkovat!

A pokud s česnekem medvědím nemáte zkušenosti a zatím jej neznáte, můžete si něco poučného přečíst v mnoha publikacích o bylinkách. Že doma žádnou pěknou knížku o bylinkách nemáte? Nevadí. Základní informace najdete třeba na stránkách mého oblíbeného pořadu Kouzelné bylinky Simony Tancerové: www.kouzelnebylinky.cz v sekci Herbář, nebo všude jinde na internetu :-).

česnekem medvědím je spojena i spousta mýtů a pověr, zvláště vážící se ke vzniku jeho jména. Více si můžete přečíst např. na stránce http://botany.cz/cs/allium-ursinum/. Co je a není pravda, nechám raději na vašem uvážení :-).

Zajímavé informace také najdete na stránce www.kvetenacr.cz a mnohých dalších, hledejte sami ;-).

Stačí si vybrat a informace přebrat svým selským rozumem. Totiž, ne všechno, co na internetu najdete, musí být zaručeně pravda. Zvláště, když není uveden zdroj informací. Často se informace jen přepisují a autoři mnohdy ani nepřemýšlejí, zda uvedli informace, které mohou být pravdivé.

Tolik krátce na úvod a hned v následujícím článečku si můžete přečíst, jak česnek medvědí v přírodě bezpečně poznáte a čeho si můžete všímat kromě jeho vůně.

S úctou k vám i k přírodě Petra Babča Štěpánková