o mne2bo mne2ao mne1bo mne1a

Jmenuji se Petra, ač jsem se měla jmenovat Petronila nebo Petruše, protože v roce mého narození jméno Petra v kalendáři nebylo. Maminka si ale prosadila svou, za což jsem jí velmi vděčná 🙂 .

Pokud by vás náhodou zajímal původ mého jména, tak základ je z řeckého "pétrá", nebo araméjského "kephá", tedy skála, skálopevná, neoblomná. Nevím, zda o sobě mohu prohlásit, že jsem skálopevná či neoblomná, častěji jsem spíše tvrdohlavá, a když si něco umanu, tak za tím jdu, a je asi težké mě přesvědčit o čemkoli jiném.

Mezi kamarády a přáteli jsem také známá jako Babča. Jak moje přezdívka vznikla? To vám povím někdy příště 🙂 .

Teď vám jen prozradím něco málo na úvod.

Jsem BOTANIČKA, ZAHRADNICETVOŘILKA. Tudíž mám tři velké vášně: PŘÍRODU, ZAHRADU a TVOŘENÍ.  Všechny spolu souvisejí a vzájemně se doplňují.

Jak to všechno vzniklo?

Už od malička jsem ráda chodila s babičkou do lesa, ve škole mě bavil přírodopis (či přírodověda nebo biologie), s taťkou jsme o prázdninách jezdili na houby, s kamarády jsem za studentských let jezdila na vandry a poznávala víc a víc přírodu, její krásy. Lákaly mě nejen rostliny, ale také ptáci a zvířata. Na vysoké škole jsem se začala víc zajímat o botaniku a ta je mým koníčkem dodnes. V prvním zaměstnání na univerzitě jsem zkoušela také více fotitvšímala si mnohých drobností, které jsem dříve vůbec neviděla. Z toho se zrodila má vášeň pro detail (fotografování mikroskopických preparátů částí rostlin, detailů rostlinného těla, plodů, semen...). Takto se ze mě stala Botanička.

Už jako malá holka jsem na zahradě u domu pěstovala kytičky, bylinky, na jaře pomáhala s bratrem taťkovi ve skleníku přesazovat a pikýrovat sadbu, nebo na zahradě vysévat zeleninu, od mamky jsem se zase doma naučila pěstovat pokojové rostliny. To byly mé zahradnické začátky. Pak jsem zahradničinu i vystudovala a dnes je naše přírodní zahrada mou velkou vášní. Tam přestávám vnímat čas, stávám se Zahradnicí na plný úvazek.

A protože už od malička také ráda vyrábím, začala jsem na svých cestách do přírody sbírat různé přírodniny a zajímavé materiály, které mi tzv. "padnou do oka", a z nich pak tvořím různé věci nebo je používám k dekoraci. Miluji také stará řemesla, která právě s přírodními materiály velmi úzce souvisí. Doma mám zásoby všeho možného a ve volných chvílích a v kroužku s dětmi se pak stávám Tvořilkou. Tou jsem pak i na zahradě.

Nuda u mě nemá místo. A věřím, že teď nebude mít místo ani u vás.

Pokud máte podobné vášně, zvu Vás do svého království, kde se s Vámi ráda podělím o své znalosti a zkušenosti. 

Ráda budu Vaší průvodkyní přírodou, tvořením doma i na zahradě 🙂

S úctou k vám i k přírodě Petra Babča Štěpánková