V minulém článku jsem Vám slíbila jednoduchý postup na výrobu domečku či úkrytu pro škvory. Tady je:
Co budete potřebovat:
To je všechno. Žádný drahý nebo nedostupný materiál 🙂 .
Tip 1: Terakotové květináče se dají buď koupit (v zahrádkářských potřebách, květinářství apod.), nebo se ptejte známých, babičky nebo dědečka, jestli náhodou nějaký starý nemají. Pak ho stačí jen pořádně umýt, případně vydesinfikovat. Trochu suché trávy nasbíráte venku vždycky (pokud není zrovna půl metru sněhu 😉 ).
A teď můžeme vyrábět:
Dírkou dna květináče protáhneme kus provázku a uděláme očko, aby se dal květináč pověsit dnem vzhůru. Pak květináč naplníme hrstkou suché slámy nebo sena a otvor přetáhneme pletivem s malými oky, aby nám obsah nevypadával.
Tip 2: Je-li otvor dna květináče příliš velký, můžeme si pomoci kouskem větvičky (případně velkým korálkem). Provázek obvážeme kolem kousku větvičky (provlékneme korálkem) a pak očko protáhneme otvorem – mrkněte na fotky:
Tip 3: Pokud nemáte pletivo s malými oky, můžete použít síťku od citrusového ovoce (prodávají se v nich větší balení ovoce) nebo kus síťového, tzv. rašlového, pytle na cibuli nebo brambory. Květináč naplněný trávou nebo slámou obalíte síťkou a nahoře svážete provázkem a uděláte očko na pověšení.
HOTOVO! To byla rychlovka, že?
A teď už stačí tento domeček pověsit někam na strom ke kmeni tak, aby si do něj nalezli škvoři a ukryli se v něm.
Kdo je šikovnější a má možnost si vlastní květináč vyrobit z keramické hlíny a nechat vypálit, pak se fantazii v tvaru a velikosti domečku meze nekladou 🙂 .
Přeji hodně zdaru a potěšení z dobře vykonané práce!
S úctou k Vám i přírodě Petra Babča Štěpánková