V úvodním článku jsem přislíbila postup na výrobu jednoduchého domečku či „hnízda“ pro včelky samotářky (např. zednice nebo čalounice). Tady je:
Co budete potřebovat:
Tip 1: Rákos najdete i v zimě skoro všude, kde je nějaké vlhčí místo. U nás na sídlišti roste docela často, vyfotila jsem ho na dvou místech, abyste věděli, co máte hledat 🙂 .
2. složitější varianta:
Tip 2: Polínko třeba budete mít doma nebo požádejte někoho z vašich známých, kteří topí v krbu nebo v kamnech dřevem 🙂 . Najdete mu o něco jiné využití.
Jak na to:
Varianta č. 1:
Stonky nastříháme tak, aby z jedné strany bylo pokud možno kolénko (u stébel) nebo byl stonek uzavřený. Pokud to nejde a máme stonky bez přehrádek, nevadí. Délka jednotlivých kousků by měla být mezi 10-20 cm. Stonky svážeme k sobě provázkem a zavěsíme na slunečné a zároveň chráněné místo. Pokud máme možnost, můžeme svazek opatřit malou stříškou proti dešti.
Tip 3: Místo stříšky můžeme stonky nebo stébla nastrkat buď do ustřižené PET lahve (odstříhneme kus hrdla a zarovnáme tak, aby délka PET lahve s dnem byla kolem 20 cm), prázdné plechovky nebo tvrdé papírové role od koberců. Pokud někde najdete cihlu s otvory, můžete stonky nastrkat do nich, aby byly chráněné, déle tak vydrží.
Varianta č. 2:
Vezmeme si polínko a vrtačkou do jedné jeho čelní stěny navrtáme s rozestupy otvory různých průměrů, hloubka závisí na délce vrtáku. Minimum je ale asi 3 cm (to vychází na jednu komůrku s vajíčkem), čím delší, tím lepší 🙂 .
Tip 4: Pokud nemáme polínko kde položit tak, aby bylo chráněno před deštěm a větrem, můžeme jej postavit na řeznou plochu a navrtat otvory ze všech stran. Nahoru pak dáme stříšku.
Do těchto domečků rády létají včelky zednice nebo čalounice, které do dlouhých skulin nejprve nanosí směs pylu a nektaru, na kterou pak nakladou jedno vajíčko a nakonec komůrku uzavřou buď kousky hlíny (zednice otvor tzv. zazdí), nebo sešitými kousky měkkých listů (čalounice otvor „začalouní“). Tak může být za sebou několik komůrek po celé délce (hloubce) skuliny. Mezi každou komůrkou s vajíčkem je opět přepážka z hlíny nebo listu.
Tip 5: Máte-li doma k dispozici nějaký kousek průhledné hadičky do vnitřního průměru 8 mm nebo plastovou zkumavku, tak můžete vyvrtat větší otvor a do něj tuto průhlednou výplň vložit. Pokud si právě tuto komůrku oblíbí nějaká včelka, můžete vývoj larviček z vajíčka až do dospělce pěkně čas od času pozorovat (ale s mírou a rozumem 🙂 ).
Podařilo se? Pokud ano a chtěli byste se s námi o Vaše výtvory podělit, budu ráda, když mi napíšete a pošlete fotografie do mailu uvedeného v kontaktech. Vaše domečky pak mohu s Vaším svolením vystavit tady na stránce 🙂 .
Přeji radostné tvoření a ještě radostnější pozorování včelek, které se Vám v domečcích uhnízdí 🙂 .
S úctou k Vám i přírodě Petra Babča Štěpánková