V minulém prvním dílu seriálu o vzniku našeho jedlého balkonu slovem i obrazem jsme si ukázali, jak to vypadalo v prvním roce. Žádný nakreslený plán nebyl, jen intuice a nákupní šílenství, ty dvě věci daly balkonu jakýsi tvar a směr.
Nakonec jsem se přece jen rozhodla v dalším roce posunout složení výpěstků ve prospěch těch jedlých, alespoň částečně a už tehdy vznikl nápad proměnit postupně balkon kompletně v jedlý. Podařilo se hned ve druhém roce? Na to se rovnou podíváme.
Začátek března je ve znamení výsevů. Ještě nemám moc svých semínek, tak jsem si pořídila nějaká balkonová rajčátka na Aukru, bylinky a letničky vhodné do truhlíků jsem nakoupila v hobby balení v obchodech. Nějaká semínka jsme si se spolužačkou objednaly i u Johnson seeds. Letos to ještě nechám trochu pestřejší, abych si vyzkoušela pěstování pro mě netradičních balkonových rostlin ze semínek.
V kuchyni to vypadá jako v přípravně skleníku, ten ale bohužel nemáme, jen u taťky a to je daleko na neustálé převážení. Tak co naplat, budeme pěstovat na kuchyňském stole a na všech vhodných parapetech (moc jich teda není, škoda).
V mezičase, než výsevy vyklíčí, rostlinky trochu povyrostou a budu moct pikýrovat, jsem se vrhla do výroby treláže z vrbového proutí (to fakt miluju!), kterou chci dát ke stěně balkonu. Myslím, že se to docela podařilo :-).
Během března se začíná vše zelenat, klíční rostlinky vykukují ze substrátu, jen světla je zatím málo. Ale už zanedlouho v dubnu vše napikýruji a dám na balkon otužovat.
Něco malinko jsem dokoupila, ale většinu bylinek (bazalku, kopr, kerblík a další), balkonových rostlin (aksamitníky, petúnie, tařicovky, lobelky, černookou Zuzanu) i veškerá rajčata jsem vypěstovala ze semínek a předpěstovala v kuchyni na stole nebo parapetu. Musím to pro příště vymyslet líp, aby se mi toho vešlo víc 🙂
V květnu a začátkem června už na sluníčku vše krásně povyrostlo. Sluníčko je tady na jižní straně ale už dost silné, tak rostlinky potřebují dostatečnou zálivku. Díky zavlažovacím truhlíkům ale nemusím zalévat každý den, stačí dvakrát týdně jen do podmisek, ani nemusí být plné.
Na zalévání zatím používám pitnou vodu, z koupelny mám nataženou hadici až na balkon, zkouším to takto. V tomto případě nevadí, že voda není odstátá, rostliny si přes knoty vodu nasají postupně dle potřeby a chlor se mezitím odpaří.
Balkonová keříčková rajčata jsou má oblíbená, pěstuji je v mnoha truhlících a třech barvách – červené, oranžovočervené a žluté. Mezi ně dávám na zpestření aksamitníky nebo bazalku.
No a nesmí chybět ani jahůdky, měsíční, to jsou ty loňské, letos kvetou brzy a plodí moc pěkně. Bazalku jsem si v dubnu předpěstovala na parapetu na jižní okně a takto krásně vyrostla.
V půli června už vše nádherně kvete a rozrůstá se, tak jsem zvědavá, jak se v červenci pak na balkon vlezeme i se stolečkem a stoličkou. Co myslíte, jak to dopadlo?
No, tak tak, ale malý stoleček a ještě menší stolička (tu jsme pak zase schovali) se nakonec vešly. Krásná byla odpolední a večerní posezení v této kvetoucí a plodné oáze uprostřed sídliště.
Letos jsem dokonce vyzkoušela i černookou Zuzanu v bílé variantě, moc hezká byla, musela jsem pro ni udělat další oporu, jak jinak, opět z proutí :-).
Však posuďte sami, jaký byl pohled z ulice na jediný rozkvetlý balkon široko daleko…Nechyběly ani závěsné koše.
Vydařila se nejen balkonová keříková rajčata, která si od tohoto roku semenařím, ale i tyčková ze semínek od taťky. Úroda byla převeliká, postupná, pestrá. Jahůdky byly výborný, bylinek jsme sklidili taky fůru. Něco mám zamraženo, něco nasušeno, část jsme použili přímo do jídel.
Kytičky nám dělaly radost po celý rok, zpříjemnily nám nejednu chvíli strávenou v naší minizahrádce. A hmyzáčci si taky hezky pochutnali, včelek a čmeláků kolem lítalo opravdu dost.
No a samozřejmě jsme na balkoně měli ještě spoustu dalších rostlin, které jsem nezmínila. Ale to bychom tady byli do příštích Vánoc, kdybych měla popsat každičkou kytičku, co jsem kdy pěstovala.
Další dokumentaci jsem nedělala, tak jen ještě pohled z okna v listopadu na naše ptačí návštěvníky, jak si pochutnávají na semínkách a oříškách. Aspoň je využitý držák truhlíků i v zimě :-).
Jak se vám líbil náš polookrasný a polojedlý balkon ve druhém roce našeho tvoření? Ještě to dopilujeme, nebojte, i na nějaké doplňky přijde řada a určitě vyzkoušíme i další speciality a jedlé rostliny, které jsme zatím nevyzkoušeli. Tak snad se nám to podaří :-). Držte nám pěsti.
A pokud vás zajímají další pokračování našeho příběhu, můžete se podívat na FB stránku Jedlý balkon po celý rok, kde už příběh dospěl skoro k závěru.
Nebo se můžete přidat do komunity balkonových zahradníků v mé FB skupině.
Těším se na vás ve skupině, na stránce i tady při dalším pokračování příběhu našeho balkonu.
S úctou k vám i k přírodě