Už se nemohu dočkat, až začnu s výsevy! Ta doba už se nezadržitelně blíží. Už od poloviny února lze vysévat některé teplomilné zeleniny k předpěstování za oknem nebo v teplém skleníku. A s tím souvisí i naše rozhodnutí, jestli nakoupíme nová semínka, nebo zda využijeme svých starých zásob.
Chcete-li ušetřit na každoročním nákupu semínek nemalou částku, pak čtěte dál, mám pro vás pár tipů, jak můžete zjistit, jestli budou vaše semínka z minulých let ještě použitelná, a jak jim pomoct k lepšímu klíčení.
Klíčivost testujeme nejčastěji u osiva, které jsme:
Mnohé rostliny uchovávají klíčivost semen po delší dobu, jsou-li semena správně skladována a byla sklizená semena dostatečně vyzrálá. O správném skladování semen a semenaření základních druhů vám ještě povím v některém z dalších článků.
A abyste měli přehled, jak dlouho si uchovají klíčivost semínka hlavních plodin, přichystala jsem vám přehlednou tabulku. Najdete ji tady.
K tomu, abychom vyzkoušeli, zda nám vybraná semínka vyklíčí, si nachystáme pár věcí, které určitě najde doma každý.
Budeme potřebovat:
Jak na to?
Pokud semínka kontrolujeme a udržujeme při dostatečné vlhkosti a teplotě, začnou po určité době klíčit. Většina z nich klíčí dobře na světle, u cibulovin (cibule, pórek, pažitka) a tykvovitých (okurky, dýně, cukety) zajistíme raději tmavší teplé místo.
Po pár dnech nám začnou klíčit ředkvičky a další brukvovité zeleniny a saláty, asi po týdnu hrách, fazole, rajčata, po 14 a více dnech pak mrkev, celer, petržel, papriky a lilky.
Po této době test vyhodnotíme: spočítáme vyklíčená semínka a určíme procento z celkového počtu, který jsme nakličovali. Trochu si procvičíme matematiku ze základní školy :-).
Ideální je, když nám vyklíčí 80% a více, přepočteno tedy:
Pokud je klíčivost nižší, můžeme semínka zasít hustěji, než se běžně doporučuje nebo pořídíme čerstvá z ověřených zdrojů.
Ještě máte chvíli času, než začnete vysévat semínka na záhony nebo do truhlíků ven. Tak se pomocí výsledků tohoto testu můžete připravit a zajistit si včas klíčivé osivo.
TIP: Pokud zkoušíte klíčivost třeba paprik nebo vzácnějších druhů, kterých nemáte moc, můžete naklíčená semínka využít přímo k vysetí do substrátu a urychlíte si tak předpěstování sazeniček.
Podobné postupy a pokusy probíráme i v naší semenářské FB skupině, do které vás zvu. Připojit se můžete přímo tlačítkem níže 🙂
Těším se na vaše sdílení pokusů a úspěchů při pěstování na vašich zahrádkách nebo balkonech. A vy se těšte na další pokusy 🙂
S úctou k vám i přírodě
Petra Babča Štěpánková