Česnek medvědí, latinsky Allium ursinum, lidově česnek lesní, planý, divoký, psí, vlčí, hadík medvědí aj.
Kdo by ho neznal? Časně jarní rostlina listnatých lesů (hlavně lužních, dubohabřin a bučin), příbuzná kuchyňskému česneku, cibuli, pažitce a pórku.
V posledních asi 10 letech jsou různé zájmové weby, internetové i tištěné časopisy a magazíny o zahradách, pro ženy, hobby magazíny a další plné informací o této jarní bylince a jejích prospěšných účincích a obsahových látkách.
Proto jsem dlouho váhala, zda o něm něco psát a podílet se na jeho mohutné popularizaci. Nakonec jsem se rozhodla, že napíšu, trochu jinak než ostatní, možná spíše nepopulárně, a že zmíním i problémy, které se pojí s masovým sběrem oblíbených bylin. A k nim česnek medvědí jistě právem patří.
Díky nadměrné medializaci, kdy je česnek medvědí opěvován jako skoro zázračná bylinka (nejen k očistě těla), se našlo mnoho jedinců, kteří se rozhodli na této rostlince zbohatnout a těžit z její rostoucí obliby. Neváhají a bez rozmyslu ve velkých skupinách pořádají doslova nájezdy do lužních lesů a plení porosty česneku ve velkém. Bohužel ne zrovna bez následků. Tak na mnoha lokalitách (většinou chráněných), kde se česneku dobře daří, po nich zůstává v lesích doslova spoušť. Tito „nájezdníci“ pak listy česneku draze prodávají na farmářských a jiných trzích.
Protože chovám k přírodě velkou úctu a ráda bych, aby se jí naučili i ostatní, chci své čtenáře POPROSIT, aby se při trhání jakýchkoliv rostlin a bylinek v přírodě chovali ohleduplně, s úctou a pokorou k darům, které nám příroda nabízí, a natrhali si vždy jen pro svou vlastní potřebu. A také pokud možno bez ničení podzemních částí, z nichž mohou rostlinky další rok zase vyrůst.
Z celého srdce i za přírodu DĚKUJI :-).
TIP: Pokud máte k přírodě také kladný vztah, neničíte ji, ani nevyrýpáváte podzemní orgány divokých rostlin, abyste si je vypěstovali na vlastní zahrádce, a přesto byste rádi sami pěstovali třeba právě česnek medvědí, mám pro vás dobrou zprávu: Česnek medvědí si můžete snadno vypěstovat ze semínek, která se dají koupit třeba na internetu (oficiálně je nabízí např. firma SEMO, najdete i několik e-shopů s osivy, kde ale cena není vždy příznivá), nebo máte-li v okolí naleziště česneku a chodíte tam na procházky, zkuste vyčkat na správnou dobu a semínka si vlastnoručně nasbírat (tobolky musí být už suché). Třeba se vám podaří přijít včas, jinak si zahrajete na Popelku a budete semínka pracně vybírat z povrchu v okolí rostlin.
Pokud už doma česnek medvědí pěstujete, určitě jste si všimli, že se sám vysemeňuje a krásně množí. I na naší zahradě se mu pěkně ve stínu dobře daří. Posuďte sami:
To byl trochu netradiční úvod. A teď pár slov k vlastní rostlině:
Nechci se tady rozsáhle rozepisovat o mnoha pozitivních účincích, které tento druh jistě má, a také není mým cílem přepisovat množství obsahových látek z učených publikací. Jen bych chtěla upozornit: I takový běžný přírodní lék může u někoho způsobit vážné poškození zdraví! To Vás nechci strašit, ale u bylinek z přírody to tak bývá často, a proto je dobré nic nepřehánět a taky dodržovat určitá pravidla a doporučené dávkování. I česnekem se dá předávkovat!
A pokud s česnekem medvědím nemáte zkušenosti a zatím jej neznáte, můžete si něco poučného přečíst v mnoha publikacích o bylinkách. Že doma žádnou pěknou knížku o bylinkách nemáte? Nevadí. Základní informace najdete třeba na stránkách mého oblíbeného pořadu Kouzelné bylinky Simony Tancerové: www.kouzelnebylinky.cz v sekci Herbář, nebo všude jinde na internetu :-).
S česnekem medvědím je spojena i spousta mýtů a pověr, zvláště vážící se ke vzniku jeho jména. Více si můžete přečíst např. na stránce http://botany.cz/cs/allium-ursinum/. Co je a není pravda, nechám raději na vašem uvážení :-).
Zajímavé informace také najdete na stránce www.kvetenacr.cz a mnohých dalších, hledejte sami ;-).
Stačí si vybrat a informace přebrat svým selským rozumem. Totiž, ne všechno, co na internetu najdete, musí být zaručeně pravda. Zvláště, když není uveden zdroj informací. Často se informace jen přepisují a autoři mnohdy ani nepřemýšlejí, zda uvedli informace, které mohou být pravdivé.
Tolik krátce na úvod a hned v následujícím článečku si můžete přečíst, jak česnek medvědí v přírodě bezpečně poznáte a čeho si můžete všímat kromě jeho vůně.
S úctou k vám i k přírodě Petra Babča Štěpánková