Červenka obecná I – co možná nevíte

Červenka obecná I – co možná nevíte

Červenka obecná I – co možná nevíte

Červenka obecná – co o ní možná nevíte

Jak už jsem předeslala v předmluvě, červenka obecná je pro letošní rok vyhlášena Ptákem roku. Co se o ní můžeme dočíst v odborné literatuře?

Lidé dali července mnoho jmen, lidově se jí říká třeba čermák, čermáček, budačka, čerkýnka, na Moravě rážka nebo ražka.

Poznáte červenku?

Pokud se vám podaří tohoto drobného ptáčka s červenou náprsenkou a výraznýma černýma očkama zahlédnout, tak stejně podle vzhledu nerozeznáte, jestli jste viděli samečka nebo samičku. Naopak mláďata jsou tak odlišná, že si je můžete splést s úplně jiným druhem. Velké černé oči umožňují červenkám dobře vidět i ve spleti větví, na zastíněných místech a díky nim mohou být červenky aktivní i za tmy.

Červenka obecná je původně lesním druhem, ale změnou lesního prostředí se přizpůsobila a začala využívat biotopů v blízkosti člověka – zahrad, sadů, hřbitovů, živých plotů, staveb apod.

bird1  Takto jsme ji zachytili na naší zahradě, kde nám dělala společnost po celou zimu.

DSC_8456 DSC_8438 červenka4

Potrava

Červenka je velmi vynalézavá v objevování zdrojů potravy. Na jaře a v létě uloví velké množství hmyzu a pavoukovců. Koncem léta a na podzim uvítá bobulovité keře. Přezimující červenky navštěvují i krmítka nebo lojové koule.

bird1U nás si zvykla, že jí připravujeme laskominy na terasu, tak si pro oříšky chodila, i když jsme seděli na terase. Vůbec se nebála, dokonce se přiblížila i na míň než půl metru. A na krmítku se jí také líbilo :-).

P1020696 P1010691 P1010686

Smutný zpěv červenek

Zpěv ptáků je vlastně formou obhajoby teritoria a způsob, jak přilákat potenciální partnerku. Uvádí se, že zpěv červenky je jedním z nejběžnějších hlasů, mnoho lidí jej ale přesto vůbec nezná. Možná je to proto, že nezpívají příliš hlasitě a jejich vysoký zpěv se v okolním hluku a ruchu během dne ztratí. Tomu se přizpůsobily červenky ve městech, kde zpívají většinou až v noci, kdy hluk utichne a jejich zpěv může vyniknout.

S největší intenzitou zpívají červenky na jaře, často už od ledna, kdy se začínají tvořit páry, a trvá do července.

V létě zpěv utichá, zvláště samičky v době hnízdění a pelichání nezpívají, pouze samečky můžete slyšet před rozedněním až do setmění tiše zpívat.

Na konci hnízdní doby, na podzim, kdy se páry rozpadají, a pak i v zimě, se zpěv opět zesiluje, neboť každý jedinec (samička, sameček i mládě) musí začít obhajovat své teritorium. A k tomu právě využívají svůj zpěv. V této době nelze podle zpěvu rozlišit pohlaví. Našim uším může zpěv červenky znít smutně, ale ve skutečnosti je bojovou výzvou a demonstrací síly zpěváka.

Další část zajímavostí o životě červenky najdete v pokračování tady.

Přeji příjemné čtení :-)

S úctou k vám i k přírodě Petra Babča Štěpánková