V jednom z prvních článků uvedených na mém blogu jsem vám popisovala nádherné zážitky z naší přírodní zahrady s jedním z mých oblíbenců – červenkou obecnou. Samozřejmě mám ptačích oblíbenců víc, nejen mezi drobnými pěvci.
Červenka má v naší zahradě přesto jakési zvláštní postavení, protože nám dělá společnost během zimních měsíců, nebojí se nás a můžeme ji pozorovat úplně zblízka.
Ve zbytku roku ji zase tak často nezahlédneme, ráda se v době hnízdění dobře schová a je nenápadná, žije velmi skrytě.
Každoročně (už od roku 1992) vyhlašuje Česká ornitologická společnost (ČSO) akci Pták roku. Tato mezi lidmi velmi oblíbená akce či kampaň má za úkol upozornit na zajímavé druhy ptáku žijících kolem nás, vybízí ke sledování a ochraně a snaží se zvýšit zájem veřejnosti o ptactvo a přírodu.
Každý rok vybere ČSO jeden druh, který je Ptákem roku. Předloni jím byl čáp (bílý i černý), vloni potápka černokrká a letos byla vybrána právě červenka obecná (Erithacus rubecula). Více o kampani Pták roku najdete na webu ČSO (www.cso.cz pod záložkou Akce a kampaně).
Není náhodou, že je červenka nejoblíbenějším ptákem třeba v Británii. Při hlasování v celostátní anketě o národního ptáka zvítězila právě ona – Robin Redbreast (Robin červenka). Její křestní jméno Robin bylo dokonce převzato i do vědeckého názvosloví, což je naprosto ojedinělé.
Chcete-li se pokochat pěknými kresbami červenky, mrkněte se na několik, které jsem pro vás vybrala na Pinterestu.
O tomto krásném a zajímavém pěvci z příbuzenstva slavíků (slovenský název je slávik červienka) bylo již mnohé napsáno. Možná ale neodebíráte ornitologickou literaturu a čtete jen občas se mihnoucí články na internetu nebo Facebooku, proto bych vám ráda červenku trochu přiblížila.
Co se o ní můžeme dočíst v odborné literatuře?
Lidé dali července mnoho jmen, lidově se jí říká třeba čermák, čermáček, budačka, čerkýnka, na Moravě rážka nebo ražka.
Pokud se vám podaří tohoto drobného ptáčka s červenou náprsenkou a výraznýma černýma očkama zahlédnout, tak stejně podle vzhledu nerozeznáte, jestli jste viděli samečka nebo samičku. Naopak mláďata jsou tak odlišná, že si je můžete splést s úplně jiným druhem. Velké černé oči umožňují červenkám dobře vidět i ve spleti větví, na zastíněných místech a díky nim mohou být červenky aktivní i za tmy.
Červenka obecná je původně lesním druhem, ale změnou lesního prostředí se přizpůsobila a začala využívat biotopů v blízkosti člověka – zahrad, sadů, hřbitovů, živých plotů, staveb apod.
Takto jsme ji zachytili na naší zahradě, kde nám dělala společnost po celou zimu.
Pokračování o potravě, zpěvu, rodinném životě a ochraně červenky najdete tady.
Přeji příjemné čtení :-).
S úctou k vám i přírodě Petra Babča Štěpánková